Zájem o investiční klenoty roste

Ceny nejkvalitnějších růžových diamantů podle agentury Reuters vykazují od roku 2005 průměrný roční růst o 14 %. Analytici se ale shodují, že ceny porostou ještě rychleji.

Máte-li zájem o konzultaci či investici do vzácných kamenů, kontaktujte nás. Zajistíme vám odborný, spolehlivý a bezpečný servis, i pto ty nejnáročnější klienty.

Australský důl Argyle, který produkuje přes 90 % všech růžových diamantů, má být kvůli klesající výtěžnosti uzavřen již v roce 2021. Podle Fancy Color Diamond Indexu největší růst za poslední rok zaznamenaly modré diamanty. Za letošní první čtvrtletí zhodnotily o 1,9 % a meziročně o 5,7 %. Většina barevných diamantů se zasazuje do investičních šperků a prodeje těchto klenotů v Česku meziročně vzrostly o 20 %.

Extrémní vzácnost a rostoucí poptávka

O investiční klenoty s barevnými diamanty je nebývalý zájem. Hlavním důvodem je dlouhodobý růst cen. Popularitu ale významným dílem zvyšují i stále častější zprávy o dražbách, během kterých změnily majitele nejhodnotnější klenoty této kategorie. Za uplynulý rok nejvíce zvýšily svoji cenu modré diamanty. V dlouhodobém horizontu se ale vede velmi dobře všem žádanějším barvám. Podle Fancy Color Diamond Indexu během uplynulých 8 let cena modrých vzrostla o 70 %, žluté zhodnotily o 90 % a růžové dokonce o 180 %. „Současná poptávka po růžových diamantech výrazně převyšuje nabídku. Většina těchto extrémně vzácných kamenů bývá zamluvena ještě před vytěžením. Získání růžových diamantů je pro klenotníky velmi obtížné a vyžaduje velmi dobré kontakty po celém světě. Barevné diamanty jsou četností výskytu opravdové výjimky. „Jen jeden z 10 000 vytěžených diamantů je barevný. Abyste získali modrý diamant, musíte vytěžit 200 000 diamantů.

Ceny růžových diamantů porostou ještě rychleji

Trh s růžovými diamanty se musí v příštích čtyřech letech vypořádat s omezováním dodávek drahokamů až na pouhých 10 % současného množství. Investoři, obchodníci, klenotníci i výrobci investičních šperků z celého světa upínají pozornost k západní Austrálii, kde se nachází klíčový důl Argyle. Důl je otevřen od roku 1983 a v poslední době produkuje stále méně diamantů. Těžařská společnost Rio Tinto proto plánuje jeho zavření již v roce 2021. „Rostoucí poptávka a snižující se produkce v dohledné době neodvratně zrychlí růst cen růžových diamantů. Podobný vývoj již zaznamenávají třeba tanzanity, jejichž jediné naleziště produkuje stále méně kamenů, a v rámci několika let se počítá s ukončením těžby.

Investovat se dají statisíce i miliardy korun

Současný rekord v kategorii nejdražší vydražený šperk na světě drží od letošního dubna růžový diamant Pink Star zasazený do velmi jednoduchého prstenu. Kupce za tento investiční klenot zaplatil v přepočtu zhruba 1,8 miliardy korun.

#vzacnekameny #investice #cenydiamanturostou #servisconcierge

Poslední novinky
Archív
#hashtagy
Zatím žádné štítky
Sledujte nás
  • LinkedIn Social Icon
  • Facebook Basic Square