Adventní výlety

Zapomeňte na předvánoční stres. Přesvědčte se o tom, že toto roční období má své kouzlo. Vydejte se na příjemný výlet do evropských měst. Při pochůzkách ulicemi si nezapomeňte užívat atmosféru blížících se Vánoc a najděte si čas na dobrou kávu s moučníkem. Snad vám náš stručný přehled pomůže ke snadnější orientaci. Napište nám a vše zařídíme.

Vánoční trhy ve Vídni

Hlavní města Rakouska je nám blízké nejen vzdáleností a minulostí, ale i podobnou mentalitou obyvatel. Již od dob Marie Terezie si Vídeň vytvářela svůj vlastní životní styl a po dvě staletí pak udávala tón minimálně celé střední Evropě. Byla by škoda nechat si ujít zdejší krásné adventní trhy. Jejich historii lze datovat do 14. století, kdy Albrecht II. daroval vídeňským obchodníkům právo pořádat vánoční trhy. Tradice vánočních stromků a dávání si dárků se v Rakousku-Uhersku poprvé objevila v první polovině 19. století.

Už tradiční kouzlo vídeňského adventu proměňuje Radniční náměstí v rozzářenou pohádkovou krajinu. Na 150 prodejních stánků nabízí na vánočním trhu vánoční dárky, ozdoby na stromečky, cukrovinky a hřejivé nápoje. Slavnostně ozdobené jsou i stromy v Radničním parku kolem dokola, které plují v moři světel. Zejména pro děti je připravena spousta zábavy, například zábavné tvoření v Ježíškově dílně.

Nedaleko odsud, mezi Uměleckohistorickým a Přírodovědným muzeem, láká návštěvníky vánoční vesnička na náměstí Marie Terezie. V adventním období zde stojí na 70 stánků s tradičními výrobky uměleckých řemesel a s originálními dárky. Dalším oblíbeným místem setkání v předvánočním čase, především pro mladší návštěvníky, je romantická vánoční vesnička v areálu staré nemocnice Altes AKH. Uprostřed vánoční tržnice jsou k dispozici také dvě dráhy na metanou. Starovídeňský vánoční trh ve Freyungu v centru města ctí dávné tradice. Vánoční trh se tu konal poprvé už v roce 1772. Dnes se tu prodávají výrobky uměleckých řemesel, skleněné ozdoby, tradiční betlémy a keramika. Od 16 hodin zní na náměstí slavnostní adventní hudba. Kvalitní výrobky uměleckých řemesel si můžete koupit i o pár kroků dál na adventním trhu Am Hof.

Kulturní a vánoční trh před zámkem Schönbrunn nabízí romantiku před kulisou císařského sídla. Po Vánocích se promění na novoroční trh. Tento podmanivý trh nabízí tradiční řemeslné výrobky, ručně vyráběné vánoční ozdoby, vánoční koncerty a bohatý program pro děti včetně vánoční dílny. Působivou barokní kulisou se může pochlubit vánoční vesnička u zámku Belvedér. Skromný vánoční trh se koná v jedinečném zámeckém parku. Umělecký adventní trh na Karlově náměstí nabízí kromě pestrého programu pro děti zejména prodejní stánky s výrobky uměleckých řemesel. Rozmanitý program doplňují instalace uměleckých děl, živá vystoupení kapel a pouliční divadlo. Na vánočním trhu na Spittelbergu v idylických malých uličkách najdete hodně stánků s výrobky uměleckých řemesel, ale také bohatou nabídku různých kulinářských laskomin jako inspiraci na dárek. Letos zde poprvé bude Vánoční poštovní úřad s vlastní spittelbergskou vánoční poštovní známkou. Hlavním tématem vánočního trhu na Štěpánském náměstí (Stephansplatz) je rozjímání a tradice. Ve 26 stáncích se tu prodávají kvalitní výrobky z celého Rakouska.

Salcburk

Salcburk je ideálním místem, kde se naladit na slavnostní příchod Vánoc. Městem zní zvuk kostelních zvonů a v ulicích zpívají vánoční písně sbory i dechové kapely. Bohaté aroma, v němž se mísí vůně glühwein, pečených kaštanů a čerstvě upečených perníčků, se line studeným vzduchem. Adventních a vánočních trhů je v městě hned několik: adventní trh na nádvoří středověké pevnosti Hohensalzburg nabídne přehled uměleckých řemesel, vánoční trh na romantickém zámeckém nádvoří Hellbrunnu ukáže adventní kalendář obřích rozměrů, nabídne i lahodné pochoutky a nápady na vánoční dárky. Součástí vánočních trhů na Mirabellplatz je zase bohatý hudební a zábavní program. Děti si mohou vyrobit dekorace nebo přiložit ruku k dílu v adventní pekárně.

Berlín

Berlín se může pyšnit desítkami vánočních trhů, kdy všechny by jistě stály za navštívení. Za nejkrásnější a největší jsou ale považovány dva – WeihnachtsZauber na Gendarmenmarkt a trh na Alexanderplatz. Trh na náměstí Alexanderplatz, které se nachází v samotném srdci východního Berlína, je spojením trhu a vánočního kouzla. Pro návštěvníky je připraveno více než 100 stánků s řemeslnými a vánočními výrobky. Najdete zde hrnčířské a ručně vyřezávané suvenýry, foukané sklo a samozřejmě i bohatou nabídku jídla a pití. Zvláštností, kterou se tento trh může pochlubit, je přítomnost největší vánoční pyramidy v celé Evropě. Pro děti je připravena zábava v podobě kolotočů, ale svézt se na nich mohou i rodiče – například na ruském kole, které vám nabídne nezapomenutelný výhled na celé vánoční trhy. Trh zvaný WeihnachtsZauber, což v doslovném překladu znamená „vánoční kouzlo“, dostal svůj název zcela oprávněně. Během své návštěvy zde najdete nejen suvenýry z oblasti umění a řemesla, ale mimo to i velmi chutné občerstvení. O případnou zábavu je postaráno – zhlédnout můžete taneční mezihry a během celé návštěvy uslyšíte zvuk zvonků a vánočních koled. Jako jediný z již zmíněných trhů si WeihnachtsZauber účtuje vstupné, konkrétně 1 euro.

Bonn

Vánoční trhy ve městě Bonn, rodišti Ludwiga van Beethovena, se tradičně představí v podobě kouzelně osvětlených prodejních stánků, v popředí slavnostně nazdobeného bonnského chrámu, který vévodí celému centru města. Vánoční trhy probíhají do 23. prosince a návštěvníky potěší více než 150 stánků s originálními dárky i vánočním a předvánočním zbožím, uměleckými i řemeslnými výrobky či kulinářskými potřebami. Atmosféru bude dotvářet doprovodný hudební program zahrnující tradiční vánoční melodie i vážnou hudbu.

Drážďany

Drážďany mají svou atmosféru a náleží k nejoblíbenějším turistickým cílům v Německu. Na Altmarktu se koná jeden z nejstarších a nejoblíbenějších vánočních trhů v Německu. Dokázal si i v dnešní době uchovat tradiční předvánoční atmosféru. Hodiny a hodiny se zde můžete procházet a vybírat neobyčejné vánoční dárky. Ručně vyráběnou keramiku, tlusté svetry s norskými vzory, pletené košíky, dřevěné hračky a nejrůznější vánoční ozdoby. Pohybliví andělíčci hrající na trumpety a housle, zimní krajina nebo Mikuláš zdobící střechy stánků. I přes skutečně pestrou nabídku nejrůznějšího zboží největší zájem bývá o stánky s výběrem skvělých perníčků, vánočních štol, klobásek a svařeného vína. K dostání tu jsou nejrůznější pochoutky a dárky pro každého.

Norimberk

Jedny z největších předvánočních trhů v Evropě se konají právě v Norimberku. Návštěvníci si mohou naplno vychutnat neopakovatelné kouzlo a atmosféru Vánoc, která okouzlí každého. Nechybí jedinečný norimberský perník, pečené kaštany, bavorský vánoční chléb, svařené víno, marcipán a mnoho dalších vánočních dobrot. Děti jistě ocení speciální adventní trh, na kterém si mohou nejen vyzkoušet výrobu vánočních svíček, ale mohou také pomáhat při pečení cukroví a zkusit jízdu ve speciálním vánočním vláčku. Rodiče zatím mohou vybírat z pestré nabídky nejrůznějších hraček.

Paříž

Nebyla by to pravá vánoční sezóna, kdyby se nekonaly trhy i v hlavním městě Francie, v romantické Paříži. Na Paříži je výjimečné, že trhy nenajdete jen na jednom místě, ale téměř po celém městě. Tamní vánoční trhy nabízejí opravdu nádherný zážitek. Od poloviny listopadu se Paříž začíná měnit na kouzelnou zimní pohádku Součástí každoroční nabídky je svařené víno, perníčky a hlavně možnost ochutnat a zakoupit si ty nejlepší speciality Francie.

Největší a zároveň snad i nejznámější trh je na Avenue de Champs Elysées a pokračuje až k náměstí Svornosti. Tyto trhy jsou zaručeným potěšením pro všechny milovníky Vánoc a kouzelné atmosféry, kterou vytváří zvuky koled a vůně svařeného vína. Na této ulici najdete nespočet stánků, které vás pohostí jednak něčím na zahřátí, ale také něčím k snědku. Zakoupit můžete vánoční dárky, ozdoby a suvenýry za příznivé ceny.

Londýn

Pakliže chcete spojit zábavu s nakupováním, vyrazte do Londýna. Můžete se toulat ulicemi, koupit si Fish and chips na ulici a obdivovat nevšední krásu osvětlených ulic. Ta pravá vánoční atmosféra vás zcela pohltí. Ať už jedete do Londýna kvůli nákupům, kultuře či jen tak na výlet, nenechte si každoroční světelné představení ujít. Rozhodně doporučujeme navštívit Hyde Park, ve kterém probíhají velké londýnské vánoční trhy. Trhy tu probíhají zhruba od 19. listopadu do 3. ledna i na dalších místech, jako jsou: Southbank Centrum, Covent Garden, Trafalgar Square i Carnaby Street.

#adventnitrhyprehled #zajistimecestu #nejlepsitrhy

Poslední novinky
Archív
#hashtagy
Zatím žádné štítky
Sledujte nás
  • LinkedIn Social Icon
  • Facebook Basic Square