Vždy s úsměvem

Stává se vám často, že přijdete do obchodu a pokladní se vás mile zeptá, jaký máte den a jestli jste byli spokojení se službami? Mně se to teď stává denně. Ptáte se, kam chodím nakupovat?

Odpověď je prostá. Jsem ve Spojených státech. A takhle se chovají k zákazníkům prakticky v každém krámě. Je jedno, zda se jedná o luxusní butik nebo obří samoobsluhu. Dnes se mě takto zeptala nejméně pětasedmdesátiletá žena za kasou zhruba v půl osmé večer. Odpověděla jsem, že jsem na dovolené a že jsem měla skvělý den. Dodala jsem, že ona bude jistě ráda, že za chvíli zavírají a bude mít klidný večer. Její odpověď mě uzemnila: „Ale kdepak, já jsem šťastná, že ještě můžu být něco platná a navíc jsem mezi lidmi. Práce mě prostě baví.“ Představila jsem si pokladní u nás v Bille....

Včera nás zastavilo na dálnici policejní auto. Manžel výrazně překročil povolenou rychlost. Napjatě jsem čekala, co se bude dít. Policista došel k autu, velmi zdvořile požádal o doklady a zeptal se, jestli víme, proč nás stopnul. „Jel jsem trochu rychleji?“, ptal se můj muž. Policista se usmál. Vyzval nás, ať zůstaneme v autě a s doklady odešel do svého vozu. Připadali jsme si jako ve filmu a dohadovali se, jak vysoká bude pokuta. Když se policista po chvíli vrátil, oznámil nám, že pro tentokrát dostaneme varování a ať si napříště můj muž neplete kilometry a míle. Varování měl vytištěné na papíře, který mi strčil do ruky s tím, že mám na manžela dohlížet. Mile nám popřál šťastnou cestu.

Na pláži míjíme neznámé lidi. Usmějí se, pozdraví a přejí krásný den. V galerii mi cizí žena pochválí šaty. Nic ji k tomu nenutí a naprosto se nestydí říct něco podobného. V natřískané restauraci se číšník nejen tváří přívětivě, ale vyptává se, odkud jsme, zda se nám tu líbí a netváří se kysele, když si objednáme jen salát.

Vím, že mnozí lidé mi řeknou, že je to všechno falešné a že si třeba ten číšník o mně myslel, že jsem příšerná… A i kdyby – je mi to jedno. Byl milý a šířil kolem sebe dobrou náladu. A to je pro mě důležité. Ano, vím, že ve Spojených státech prostě úsměv patří k povinnostem prodavačů. Jak bych za něj byla alespoň občas vděčná i u nás. Jakou radost by mi udělalo, kdyby se na sebe usmívali cizí lidé. Být slušný a vstřícný k jiným tady patří k základní výchově. Snad nikde jinde neplatí více úsloví: „Náš zákazník náš pán.“

Nemohu, bohužel, vydat nařízení, ať se všichni k sobě chováme slušně a ohleduplně. Mohu vás ale ujistit, že u nás, v CONCIERGE Unique Concept se tak chováme nejen k sobě navzájem, ale i k našim klientům. I pro nás je náš zákazník naším pánem.

Terezie Kaslová

#usmevvconcierge #slusnyconcierge #usmev #slusnost

Poslední novinky
Archív
#hashtagy
Zatím žádné štítky
Sledujte nás
  • LinkedIn Social Icon
  • Facebook Basic Square