Bez stromku to nepůjde

Krásný stromek je nepostradatelnou součástí Vánoc. Jeho podoby jsou různé, záleží na vašem vkusu, zda se rozhodnete pro živé řezané stromky, umělé imitace či stromky v květináčích. Dejte nám vědět a obstaráme vám přesně takový, jaký si přejete. A samozřejmě nezapomeneme ani na stojan a úpravu stromku tak, aby se do něj pohodlně vešel.

První písemná zmínka o tradici vánočního stromku je cca 500 let stará. Podle tradice a taky podle první zmínky se vánoční stromek zavěšoval nad štědrovečerní stůl, ovšem špičkou dolů. Tradice zdobení vánočního stromku, jak ji známe dnes, pochází z Německa. Nejstarším písemně doloženým ozdobeným vánočním stromkem ve veřejné budově byla jedle ozdobená cukrovinkami, papírovými květy a ovocem, kterou v roce 1570 postavili v cechovním domě v Brémách. V průběhu napoleonských válek se šířily vánoční stromky z Německa do dalších zemí. Nejdříve do měst, poté na venkov, většinou ho přijímali dříve protestanté. Katolická církev tehdy považovala zdobení vánočních stromků za pohanský zvyk.

V Čechách se zvyk stavět a zdobit vánoční stromek začal postupně rozšiřovat později než v sousedním Německu, tj. až na počátku 19. století. Uvádí se, že první vánoční stromek v zemích Koruny české vystrojil v roce 1812 na zámečku Na Ztracené vartě v Praze - Libni ředitel Stavovského divadla Jan Karel Liebich, rodem bavorský Němec. Tímto prvním vánočním stromkem u nás byla jedle, ke které ředitel Liebich sezval své přátele – herce Stavovského divadla s manželkami. Stromek všechny uchvátil a tak se nelze divit, že o dvacet let později už psaly Pražské noviny v článcích o předvánočním shonu i o nakupování stromků. Vánoční stromeček se tak zcela přirozeně stal dominantním symbolem Vánoc spolu s domácími Betlémy.

#bezstromkutonepujde #vanocnistromecek

Poslední novinky
Archív
#hashtagy
Zatím žádné štítky
Sledujte nás
  • LinkedIn Social Icon
  • Facebook Basic Square