Výstava Josefa Sudka v Paříži

Chystáte se na výlet do Paříže? Potom si nenechte ujít výstavu jednoho z nemnoha světově uznávaných českých umělců – fotografa Josefa Sudka. Expozice „Svět z mého okna“ v Národní galerii Jeu de Paume potrvá do 25. září.

Pokud si budete přát, připravíme pro vás celý výlet do francouzské metropole a zajistíme vstupenky na výstavu.

Výstavu iniciovala kanadská Národní galerie a připravila ji vedoucí tamní fotografické sbírky Ann Thomasová spolu s českým kurátorem Vladimírem Birgusem a anglickým historikem fotografie Iannem Jeffreyem. Tvoří ji sto třicet dobových originálních fotografií, ale také řada knih nebo projekce filmu Žít svůj život, který o Sudkovi natočil v roce 1963 Evald Schorm. Kurátoři vybírali především z kanadských a amerických galerií, z pražského Uměleckoprůmyslového muzea a také ze soukromých sbírek.

Osou expozice je Sudkova volná tvorba, například cykly Okno mého ateliéru, Procházka po kouzelné zahrádce či Labyrinty. Protože si kurátoři přáli ukázat i bohatství jeho tiskových technik, neboť Sudek používal různé pigmentové procesy, vystavují několik stejných fotografií různobarevných uhlotiscích. Poprvé jsou v takovém rozsahu v zahraničí představena takzvaná puřidla, osobité formy adjustáží, kdy Sudek s architektem Rothmayerem pokládali fotografie na zlaté stanioly, červené ruční papíry či dokonce na jiné fotografie. Vůbec poprvé jsou ke spatření i barevné fotografie, určitou raritu tvoří dopisy, které psal na zadních stranách svých snímků.

Katalog zahrnuje kromě fotografií, i různé odborné stati zasazující Sudka do kontextu české či světové fotografické tvorby.

Sudek byl spíše samouk, i když studoval též na Státní grafické škole v Praze. Před tím se vyučil knihařem. Byl členem Klubu fotografů – amatérů na Žižkově a členem Spolku výtvarných umělců Mánes. Narukoval do první světové války a z italské fronty se vrátil bez pravé ruky. Nějaký čas žil v karlínské Invalidovně. Odtud pochází jeho první významný cyklus „Z Invalidovny“, který vznikl v letech 1922 - 1927. Odmítl úřednické místo a věnoval se svému životnímu poslání.

Jeho dílo naplňuje od začátku 20. století všechny vývojové stupně, jimiž prošla moderní fotografie. Od dvacátých let se inspiroval Prahou. Do začátku druhé světové války se Sudek věnoval rovněž reklamní, reprodukční a portrétní fotografii. Od roku 1940 si vytváří neopakovatelný styl kontaktních fotografií, jimiž zpracovává svá osobní témata řazená do rozsáhlých a časově náročných cyklů. Tehdy začíná vrcholit jeho individuální přínos světovému umění. Josef Sudek se účastnil nesčetných výstav doma i v zahraničí. Vydal několik fotografických publikací o Praze a Pražském hradu. Jeho první monografie vyšla v roce 1956 v Praze. Po jeho smrti vyšlo doma i ve světě velké množství knih o jeho životě a díle.

#vystava #josefsudek #vstupenky

Poslední novinky
Archív
#hashtagy
Zatím žádné štítky
Sledujte nás
  • LinkedIn Social Icon
  • Facebook Basic Square